Encounter (Chapel) Schedule 2017-2018

We love to include parents in our worship services!
All parents are welcome and encouraged to attend Encounter with their students. Please consult the Encounter schedule for help to assist you as you plan/choose which Encounters to attend. Please note: when attending Encounter,  to park in the lower parking lot, as you will need to check in and be in the Main Office. Thank you and we look forward to seeing you!

Encounter Times:
Elementary (Grades KP-5) – 8:05-8:35 a.m.
Middle School – 8:45-9:25 a.m.
High School – 9:30-10:10 a.m.

 

9/6
8:05 a.m.: All School Combined-Worship Live

9/13
8:05 a.m.: Elementary-Gwen Berge
8:50 a.m.: Middle School-Joseph Ruiz
9:35 a.m.: High School-Joseph Ruiz

9/20
8:05 a.m.: Elementary- Tim Lamkin, Shepherd of the Grove
8:50 a.m.: Middle School- Tim Lamkin, Shepherd of the Grove
9:35 a.m.: High School- Tim Lamkin, Shepherd of the Grove

9/27
SEE YOU AT THE POLE
Elementary-Special time of prayer in classrooms and around the building
9:35 a.m.: Middle & High School-Senior Led

10/4
8:05 a.m.: Elementary-Luke Temte, Grace Free Lutheran Church
9:35 a.m.: Middle & High School Spiritual Life Week-Matthew St. John, New Hope Church

10/11
8:05 a.m.: Elementary-Dustin Thompson
8:50 a.m.: Middle School- Joseph Ruiz
9:35 a.m.: Seniors- Joseph Ruiz

10/18
8:05 a.m.: Elementary-Face to Face Language Camp
9:15 a.m.: Combined Middle & High School-Face to Face Language Camp

10/25
8:05 a.m.: Elementary-Jim Sawtelle, Redeemer Reformed Church
8:50 a.m.: Middle School- Jim Sawtelle, Redeemer Reformed Church
9:35 a.m.: High School- Jim Sawtelle, Redeemer Reformed Church

November 1st
1:45 p.m.: All School Combined- George Dennehy

November 8th
8:05 a.m.: Elementary School- Tanner & Lauren Tripp
8:50 a.m.: Middle School- Tanner & Lauren Tripp
9:35 a.m.: High School- Tanner & Lauren Tripp

November 15th
8:05 a.m.: Elementary School- Sara Richards, Church of the Open Door
8:50 a.m.: Middle School- Dan Campion
9:35 a.m.: High School- Dan Campion

November 22nd
Elementary School Grand Persons Day

November 29th
8:05 a.m.: Elementary School – HCA Choir and student speakers
9:15 a.m.: Combined MS/HS Encounter- HCA Choir and student speakers

December 6th
8:05 a.m.: Elementary School- Jason Harrison, Redeemer Bible Church
8:50 a.m.: Middle School- Jason Harrison, Redeemer Bible Church
9:35 a.m.: High School- Jason Harrison, Redeemer Bible Church

December 13th
8:05 a.m.: Elementary School- Thomas O’Neill
8:50 a.m.: Middle School- Danielle DeMorett, CRU
9:35 a.m.: High School- Danielle DeMorett, CRU

December 20th 
All School Combined Christmas- Peter Franz, Grace Free Lutheran Church

January 3rd
8:05 a.m.: Elementary School- Dustin Thompson
2:20 p.m.: Middle & High School Combined- Dustin Thompson

January 10th 
8:05 a.m.: Elementary School- Tim Lamkin, Shepherd of the Grove
9:15 a.m.: Middle & High School Combined- Todd Dufault, Todd Dufault Leadership

January 17th
8:05 a.m.: Elementary School- Chris Laird
2:20 p.m.: Middle & High School Combined- Chris Laird

January 24th
8:05 a.m.: Elementary School- Elliot & Serena Derricks, Missionaries to Cameroon
8:50 a.m.: Middle School- Elliot & Serena Derricks, Missionaries to Cameroon
9:35 a.m.: High School- Elliot & Serena Derricks, Missionaries to Cameroon

January 31st
8:05 a.m.: Elementary School- Chad Williams, Parkers Lake Baptist Church
8:50 a.m.: Middle School- Chad Williams, Parkers Lake Baptist Church
9:35 a.m.: High School- Chad Williams, Parkers Lake Baptist Church

February 7th
8:05 a.m.: Elementary School- Dana Weld
8:50 a.m.: Middle School- Dana Weld
9:35 a.m.: High School- Dana Weld

February 14th
8:05 a.m.: Elementary School- Tim Herman
8:50 a.m.: Middle School- Tim Herman
9:35 a.m.: High School- Tim Herman

February 21st
8:05 a.m.: Elementary School- Dan Eads, Missionary to Tanzania
8:50 a.m.: Middle School- Dan Eads, Missionary to Tanzania
9:35 a.m.: High School- Dan Eads, Missionary to Tanzania

February 28th 
8:05 a.m.: Elementary School- Gwen Moulton
8:50 a.m.: Middle School- Gwen Moulton
9:35 a.m.: High School- Gwen Moulton

March 7th
8:05 a.m.: Elementary School- Tim Lamkin, Shepherd of the Grove
8:50 a.m.: Middle School- Tim Lamkin, Shepherd of the Grove
9:35 a.m.: High School- Tim Lamkin, Shepherd of the Grove

March 14th
9:15 a.m.: All School Combined: AFLBS Choir

March 21
8:15-9:15 a.m.: Elementary & High School – 5th & 6th Grade Musical: Agape League
1:00-2:00 p.m.: Parent & Middle School – 5th & 6th Grade Musical: Agape League

April 4th
8:05 a.m.: Elementary School- Kevin Olson, AFLC Ambassador Institute
8:50 a.m.: Middle School- Kevin Olson, AFLC Ambassador Institute
9:35 a.m.: High School- Kevin Olson, AFLC Ambassador Institute

April 11th 
8:05 a.m.: Elementary School- Gideon Sekongo, Universal Christian Ministries
8:50 a.m.: Middle School- Daniel Gao
9:35 a.m.: High School- Daniel Gao

April 18th 
8:05 a.m.: Elementary School- Bryan Skavnak, The Happiest Golfer
8:50 a.m.: Middle School- Bryan Skavnak, The Happiest Golfer
9:35 a.m.: High School- Bryan Skavnak, The Happiest Golfer

April 25th
Middle & High School Biblical World View Day

May 2nd
8:05 a.m.: Elementary School- TBD
9:15 a.m.: Middle & High School-Poland Team

May 9th
8:05 a.m.: Elementary School- Pastor Zbigniew Wierchowski, Aslan School, Poland
9:15 a.m.: Middle & High School- Pastor Zbigniew Wierchowski, Aslan School, Poland

May 16th
8:05 a.m.: Elementary School- Gwen Berge, Elementary School Principal
8:50 a.m.: Middle School- Nick Hall, Pulse Movement
9:35 a.m.: High School- Nick Hall, Pulse Movement

May 23rd
12:30 p.m. MS/HS Recognition Ceremony